WhatsApp Image 2021-08-13 at 16.15.26
AKŞAM LİSESİ NEDİR?
Akşam lisesi kazanılan haklar açısından gündüz öğrenim veren liselerden hiçbir farkı bulunmayan ve en önemli özelliği derslerin çalışma saati bitiminde başladığı bir lise türüdür.
Akşam lisesi herhangi bir nedenden dolayı lise eğitimini tamamlayamamış bireylere lise diplomasını alma imkânı sağladığı gibi üniversite eğitimi düşünen öğrenciler için düşük sınıf mevcutlarıyla öğretmenlerden daha fazla yararlanma olanağı da sunar. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.
Ortaokuldan sonra liseye gidememiş veya lise eğitimini bir sebepten bitirememiş, ayrılmak zorunda kalmış bireyler liseyi iki şekilde bitirebilirler; Açık Öğretim Lisesine giderek veya bir Özel Akşam Lisesine giderek…
Özel Akşam Liseleri de T.C. Milli Eğitim müfredatı dâhilinde eğitim verirler. Akşam lisesi mezuniyeti sonrası dileyen öğrenci üniversite sınavlarına girebilirler ve eğitimlerine önlisans veya lisans düzeyinde devam edebilirler.
Özel Akşam Liselerinde özellikle çalışan bireyler için, akşam saatlerinde derslerin yapılması önemli bir avantaj sağlar. Özel Akşam Liseleri sınıf kapasitelerinin küçük olması sebebi ile öğretmenlerin öğrencilerle daha yakından ilgilenebilmesi açısından da avantajlıdır. Ayrıca özel akşam liselerine kayıt olabilmek için herhangi bir yaş sınırlandırılması bulunmaz. Eğitim süresi yine diğer T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liseler gibi 4 yıldır.
Eğitimin her koşulda ve her yaşta devam edebilmesi açısından akşam liselerinin önemi yadsınamaz.